Mleko modyfikowane – jak rozpoznać nietolerancję i wybrać mleko dla malucha?

Mleko modyfikowane pierwsze i następne jest zamiennikiem dla mleka matki. Zawiera wszystkie składniki odżywcze, których dziecko potrzebuje do wzrostu i rozwoju, w tym białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy i minerały. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele marek mleka w proszku.

Najlepszy sposób na wybranie i przygotowane mleka modyfikowanego dla dziecka

Mleko w proszku jest żywnością przetworzoną i dlatego podlega kontroli bezpieczeństwa przez producentów. Głównym składnikiem wszystkich mlek w proszku jest mleko krowie, które zostało zmodyfikowane, aby było bardziej odpowiednie dla dzieci. 

Jeśli chodzi o wartości odżywcze, wszystkie preparaty muszą spełniać pewne standardy ustalone przez rząd, ale między markami mogą występować niewielkie różnice. Wybierając mleko modyfikowane dla swojego dziecka, powinnaś zawsze wybierać produkty znanych marek, którym ufasz.

Ważne jest też, aby przed zakupem dokładnie sprawdzić opakowanie, ponieważ niektóre produkty mają różne przedziały wiekowe (np. 0-6 miesięcy lub 6-12 miesięcy). Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości dotyczące konkretnego produktu, poproś o radę pracownika służby zdrowia.

Kiedy już wybierzesz bezpieczne mleko dla dziecka, ważne jest, abyś je odpowiednio przygotowała i przechowywała, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia. Zawsze dokładnie myj ręce przed użyciem mleka w proszku lub płynnego koncentratu i mieszanki wodnej. Przygotuj butelki i smoczki zgodnie z instrukcją – nie używaj zbyt dużo lub zbyt mało proszku.

Kilka oznak, że dziecko nie toleruje mleka modyfikowanego

Jeśli Twoje dziecko nie toleruje mleka modyfikowanego, jest kilka oznak, na które należy zwrócić uwagę. Przede wszystkim, zwróć uwagę na wszelkie zmiany w produkcji i konsystencji stolca. Biegunka lub bardzo wodniste stolce mogą być oznaką, że dziecko nie trawi mleka w proszku. Obserwuj, jak często dziecko pluje lub wymiotuje po karmieniu, bo jeśli wydaje się, że robi to częściej niż zwykle, może to również wskazywać na nietolerancję. Zwróć uwagę na to, czy po karmieniu nie pojawiają się nadmierne gazy i wzdęcia; podczas gdy pewne zamieszanie jest normalne w okresie dorastania lub przy rozpoczynaniu przyjmowania pokarmów stałych, utrzymujący się dyskomfort może oznaczać, że mieszanka nie jest odpowiednia.